«ՆԱՏՕ-ի ընդունած քաղաքական փաստաթղթերում ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող դիրքորոշումները պետք է ամբողջությամբ արտացոլեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը». Արմեն Աշոտյան
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գծով գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ռոզարիա Պուլյիզիին:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում` Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ՆԱՏՕ-Հայաստան գործակցությունը եւ այդ համատեքստում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, նշել, որ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը մշտապես պատրաստ է առավել սերտ համագործակցության Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գծով գրասենյակի հետ` նպատակ ունենալով քննարկել փոխգործակցության օրակարգերը, տարածաշրջանային եւ միջազգային համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են խորհրդարանական հարթակներում կառուցողական փոխգործակցության զարգացման կարեւորությանը:
ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերային հարաբերությունների հետ կապված Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ դաշինքի հետ հարաբերությունների զարգացումը տարիների ընթացքում արձանագրել է փոխգործակցության որակական աճ: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ փոխհարաբերությունները դիտարկում է որպես իր բազմաշերտ անվտանգային համակարգի կարեւոր բաղկացուցիչ մաս:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային խաղաղության եւ կայունության հաստատման հարցում հավաքական ջանքերի գործադրման կարեւորությանը, ինչի հետ կապված արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանը եղել եւ շարունակում է հանձնառու մնալ անվտանգության սպառողից անվտանգության մատակարարողի վերածման իր պատրաստակամությանը: Այս համատեքստում կարեւորվել է Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում ընդգրկվածությանը զուգահեռ նաեւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում իրականացվող առաքելություններին հայկական զինվորականների մասնակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Արմեն Աշոտյանը մեծապես կարեւորել է ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին, ինչպես նաեւ ընդգծել, որ ՆԱՏՕ-ի ընդունած քաղաքական փաստաթղթերում ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող դիրքորոշումները պետք է ամբողջությամբ արտացոլեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը: Արմեն Աշոտյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված անդրադարձել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ հանդիսացող Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքականությանը` նշելով, որ Թուրքիան իր կողմնակալ եւ ապակայունացնող քաղաքականությունը փորձում է գործի դնել նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի հարթակում, ինչն անթույլատրելի է:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ կրթության ոլորտում ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ծրագրերի հետ կապված հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Եվրոպական միության հետ Համապարփակ եւ ընդլյայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականության իրականացման տեսանկյունից այն դիտարկելով որպես հաջողության պատմություն:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են նաեւ ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացման հետ կապված հետագա հնարավորությունները:

А.Ашотян: “В принятых политических документах НАТО позиции по НК-конфликту должны полностью отражать усилия сопредседателей МГ ОБСЕ”
30 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял заместителя руководителя Бюро НАТО по связи на Южном Кавказе Р.Пульизи.
Приветствуя гостью в НС, А.Ашотян, подчеркнув важность взаимодействия НАТО – Армения и в этом контексте роль парламентской дипломатии, отметил, что внешнеполитическая комиссия всегда готова к более тесному сотрудничеству с Бюро – для обсуждения повесток взаимодействия, вопросов регионального и международного сотрудничества.
В ходе встречи стороны отметили важность развития конструктивного взаимодействия на парламентских площадках.
В связи с партнерскими отношениями с НАТО А.Ашотян отметил, что за истекшие годы развитие связей с альянсом отмечено качественным ростом взаимодействия. В этом контексте председатель комиссии подчеркнул, что Армения рассматривает взаимоотношения с НАТО   важной составной частью своей многослойной системы безопасности.
На встрече стороны обратились также к важности приложения коллективных усилий в установлении международного мира и стабильности,   в связи с чем А.Ашотян отметил, что Армения была и остается готовой к переходу из потребителя безопасности в поставщика безопасности. В этом контексте он подчеркнул участие армянских военнослужащих в миссиях под эгидой НАТО, наряду с Косово и Афганистаном, также в Ливане.
В ходе встречи стороны коснулись и процесса мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Г-н Ашотян особо выделил содействие НАТО посредническим усилиям сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ, а также   подчеркнул, что в принятых политических документах НАТО позиции по НК-конфликту должны полностью отражать усилия сопредседателей МГ ОБСЕ. В связи с НК-конфликтом А.Ашотян обратился к деструктивной политике члена НАТО Турции, отметив, что эта страна свою субъективную и дестабилизирующую политику пытается провести даже на площадке НАТО, что недопустимо.
В беседе стороны обсудили также программы сотрудничества с НАТО в сфере образования.
Отмечено подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС – как успешное с точки зрения проведения комплементарной внешней политики.
В завершение встречи стороны обсудили также возможности реализации новых совместных программ с НАТО.