«ՆԱՏՕ-ի ընդունած քաղաքական փաստաթղթերում ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող դիրքորոշումները պետք է ամբողջությամբ արտացոլեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը». Արմեն Աշոտյան
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գծով գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ռոզարիա Պուլյիզիին:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում` Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ՆԱՏՕ-Հայաստան գործակցությունը եւ այդ համատեքստում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, նշել, որ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը մշտապես պատրաստ է առավել սերտ համագործակցության Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գծով գրասենյակի հետ` նպատակ ունենալով քննարկել փոխգործակցության օրակարգերը, տարածաշրջանային եւ միջազգային համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են խորհրդարանական հարթակներում կառուցողական փոխգործակցության զարգացման կարեւորությանը:
ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերային հարաբերությունների հետ կապված Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ դաշինքի հետ հարաբերությունների զարգացումը տարիների ընթացքում արձանագրել է փոխգործակցության որակական աճ: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ փոխհարաբերությունները դիտարկում է որպես իր բազմաշերտ անվտանգային համակարգի կարեւոր բաղկացուցիչ մաս:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային խաղաղության եւ կայունության հաստատման հարցում հավաքական ջանքերի գործադրման կարեւորությանը, ինչի հետ կապված արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանը եղել եւ շարունակում է հանձնառու մնալ անվտանգության սպառողից անվտանգության մատակարարողի վերածման իր պատրաստակամությանը: Այս համատեքստում կարեւորվել է Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում ընդգրկվածությանը զուգահեռ նաեւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում իրականացվող առաքելություններին հայկական զինվորականների մասնակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Արմեն Աշոտյանը մեծապես կարեւորել է ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին, ինչպես նաեւ ընդգծել, որ ՆԱՏՕ-ի ընդունած քաղաքական փաստաթղթերում ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող դիրքորոշումները պետք է ամբողջությամբ արտացոլեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը: Արմեն Աշոտյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված անդրադարձել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ հանդիսացող Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքականությանը` նշելով, որ Թուրքիան իր կողմնակալ եւ ապակայունացնող քաղաքականությունը փորձում է գործի դնել նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի հարթակում, ինչն անթույլատրելի է:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ կրթության ոլորտում ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ծրագրերի հետ կապված հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Եվրոպական միության հետ Համապարփակ եւ ընդլյայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականության իրականացման տեսանկյունից այն դիտարկելով որպես հաջողության պատմություն:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են նաեւ ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացման հետ կապված հետագա հնարավորությունները:

Positions on NK Conflict in Political Documents Adopted by NATO Should Completely Reflect Efforts of OSCE Minsk Group Co-Chairs: Armen Ashotyan
On November 30, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan received the Deputy Head of the NATO Liaison Office in the South Caucasus Rosaria Puglisi.
Welcoming the guest in the RA National Assembly, Armen Ashotyan has highlighted NATO-Armenia cooperation, and in that context the role of the parliamentary diplomacy and has noted that the Committee on Foreign Relations is always ready to further closely cooperate with the NATO Liaison Office in the South Caucasus, aiming at discussing the agendas of cooperation, and issues on regional and international cooperation.
In the course of the meeting the sides touched upon the importance of the development of the constructive cooperation on the parliamentary platforms.
With regards to the partnership relations with the NATO Armen Ashotyan noted that the development of the relations with the ally had recorded qualitative growth of cooperation. In this context the Committee Chairman has underlined the circumstance that Armenia observes the relations with the NATO as an important part of its security system.
During the talk the sides also touched upon the significance of making collective efforts in the establishment of the international peace and stability, and connected with that the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan has stated that Armenia has been and continues to remain committed to its readiness of turning from security consumer to security supplier. In this context the participation of the Armenian military to the missions being implemented in Lebanon under the auspice of the UN in parallel with the involvement in Kosovo and Afghanistan was highlighted.
During the meeting the parties also referred to the peaceful settlement process of Nagorno Karabakh conflict. Armen Ashotyan greatly emphasized the NATO support to the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ mediatory efforts, as well as underscored that the positions on the NK conflict in the political documents adopted by the NATO should completely reflect the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Regarding the Nagorno Karabakh conflict Armen Ashotyan has also talked about the deconstructive policy of Turkey being a NATO Member, noting that Turkey tries to implement its biased and destabilizing policy even on the NATO platform which is inadmissible.
During the talk the sides also discussed issues relating to the cooperation programs with the NATO in the sphere of education.
The parties touched upon the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in terms of the implementation of complementary foreign policy, observing it as a history of success.
At the end of the meeting the sides also discussed the further opportunities connected with the implementation of the joint programs with the NATO.